CD|HOPARLÖR|INT AMP|KULAKLIK|PAKET|PHONOSTAGE|POW AMP|PRE AMP
Arama

 

QUAD’ın Elektrostatik Hoparlör Efsanesi

 

 

Hi-fi dünyasında en çok ses getiren ve tüm zamanların en önemli hi-fi icadı olarak kabul edilen Peter Walker’ın elektrostatik hoparlörü, tüm geleneksel hoparlörlerden ve diğer elektrostatik hoparlörlerden hep ayrı bir yerde durmaktadır. Peter Walker doğru sesi ararken sadece amfiler konusunda çalışmalar yapmakla kalmamış, hoparlör konusunda doğruyu bulmak adına 18 yıl boyunca çalışmış idi. Pek çok kolarasyonda ve distorsiyonda geleneksel hoparlörlerin yapımları ile uğraşan Walker, içindeki “doğru sesi bul” hissi dinleyerek orijinal sese ulaşma amacındaydı. Denenebilecek tüm materyaller ile geleneksel hoparlörler yapımları denemiş; ribbon tiz üniteleri üzerinde uzun zamanlar çalışmış ve sonunda bu çalışmaların tamamı, onu tam kapasiteli elektrostatik hoparlör yapımına götürmüş idi. Diyaframlar havadan daha büyük olmamalıydı. Elektrostatik operasyonu için gerekli olan voltajı bir şekilde yaratmak mümkün idi fakat diyaframların yapımı ve bunların giydirmeleri konusu gerçekten bir mucitlik konusuydu. (bu bilgileri daha sonra sizlerle detaylı olarak paylaşacağız)

 

“Tam Kapasiteli” (full range) hoparlör yapımı için en etkin çözüm ne olmalıydı? Bunun için sesi üçe ayrımak gerekiyordu; tiz panel düşey bir şekilde ortaya, iki midrange unitesi bunun üzerine ve altına ve her iki yana da bas unitelerini yerleştirmişti ve diyaframlar bir bütün olarak tüm yüzey üzerinden sürülmeliydi. Bu üç sürüm ünitesi sayesinde amfiden daha rahat bir yansıtma sağlıyordu. Tiz panelin kapasitesi 100pF civarıda idi, orta ve yüksek frekanslarin yolu baslardan daha azdı. Diyafram ve elektrodlar arasındaki boşluğu biraz daha az bırakarak, işletimi daha verimli kullanılabilir hale getirdi. (1500V’da bas üniteleri daha geniş boşluğa ihtiyaç duyarlar yaklaşık 5kV kadar.)

 

Ses dönüştürücüler o kadar başarılı bir şekilde üretilmişti ki bir nevi basit cross-over görevi görmekteydiler, bu dahi adamı diger elektrostatik üreticileri hiç bir zaman anlayamadılar. Elektrostatiklerin iç yüzünden amfiye, doğru bilgiyi nasıl gönderdigi sorusu ise halen takdire şayan bir konudur.

 

Bulmuş olduğu bu çözüm gerçekten kendi başına bir devrim idi. Gelen sinyali croosover’a gönderip oradan da basları bas statoruna, tizleri de tiz statoruna göndermenin yerine, gelen tüm sinyali crossover üzerinden geçirmeden direkt olarak büyük panelin ortasındaki dairesel statora gönderdi ve aynı sinyali daha büyük boy zaman gecikmeli dairesel statora göndererek bu durumu çözümledi. Tüm Quad ESL hoparlörlerinde bu şekilde iç içe geçen yedi adet zaman gecikmeli stator bulunmaktaydı. Bu modelin teorik olarak en ideal küresel dalga formunu yaratması, müziğin nokta kaynaktan ve sesin hoparlörün çok arkasından çıkıyor hissini vermesi, elektronik crossover devresinin kullanılmaması, tiz seslerin düzgün dağılımının sağlanması ve daha derin bas tepkisi, dinamik aralığın yükselmesi ve diğer panel hoparlörlere gore distorsiyonun azalması gibi pek çok avantajı vardı.

 

Peter Walker’ın kendine göre basit olan bu metodu sayesinde, doğru frekans cevabını yakalamış olduğunu, kayıt esnasında yapılan mikrofonlama ve anekroik oda ölçümleri ile karşılaştırıldığında bir kez daha anlıyoruz.

 

Dünyanın ilk elektrostatik hoparlörü olan ESL57, üretim yapısında 28 yıl boyunca hiç bir değişiklik yapılmadan satışa sunularak; 54.000 adet ile başarıya ulaşmıştır. Daha sonra gelen ESL63 ve günümüzün modeli ESL 988 ve ESL989’da ise bileşenler %90 oranında yenilenmiştir.

 

Eşsiz bir denge, müzikalite, berraklık ve uyum özellikleri ile diğer hoparlör üreticilerini kıskandıran ESL’lerin fiyatı ise, kendisi gibi en üst seviye hoparlörlere nazaran çok daha makul bir rakam ile satışa sunulmakta.

 

ESL989 Teknik Özellikler

 

Maksimum Çıkış Gücü: 2N/m2 – 2m (metrekarede Newton)

Hassasiyet: 1.5u bar / 1m (86dB/2.83V RMS)

Empedans: 8 ohm nominal

Maksimum giriş voltajı (devamlı): 10V

(20 Hz den 20 KHz e) Program piki:

Undistorted çıkış: 40V

İzin verilen pik girişi: 55V

Direktif indeksi:

125Hz’de 5.0dB

500Hz’de 6.4dB

1kHz’de 7.2dB

8kHz’de 10.6dB

Bant limit ekseni: -6dB @ 30Hz

(düşük seviye): -6dB > 20kHz

AC giriş: 220-240V ya da 110-120V

Boyutlar (yük x en x boy): 940mm x 670mm x 315mm

Ağırlık: 25.3 kg net

 

 

 

Ahu Ünalp

 

Andante Dergisi’nin 17. sayısında yayımlanmıştır.

Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate