CD|HOPARLÖR|INT AMP|KULAKLIK|PAKET|PHONOSTAGE|POW AMP|PRE AMP
Arama

Quality Unit Amplifier Domestic

 

QUAD

 

 

Merhaba, bu sayımızda sizlere gezegenimizin en kaliteli ve en eski Hi-Fi markalarından biri olan Quad’ı tanıtacağız. Şu anda, tüm odyofillerin mırıldandıklarını duyar gibiyim. Elbette, her odyofilin kendi kulağına göre oluşturmuş olduğu bir doğrusu vardır ve sektörümüzde tek bir doğrunun bulunmadığı da bilinen bir gerçektir. Yine de, dünya üzerindeki tüm Hi-End üreticilerinin kabul ettiği üzere Quad, orijinal sese en yakın olan sesi bizlere sunar. Diyebiliriz ki, bu alanda çalışan hiçbir üreticinin, böylesine köklü geçmişi ve kendine özgü bir felsefesi bulunmamaktadır.

 

BBC eski başkanı George Howard; The British Federation of Audio Fahri Yöneticisi Lord Gowrie, sektörün saygıdeğer ismi Geoffrey Horn, Hi-Fi News yazarlarından Ken Kessler, Gramophone dergisinin bir ömür boyu yazarlarından John Gilbert, Ear Yoshino amplilerinin üreticisi Tim De Paravicini, SME pikap ve kollarının yaratıcısı Alastair Robertson-Aikman, Spendor hoparlörlerinin eski sahibi ve Hi-Fi News dergisi yazarı Paul Messenger, büyük odyofil Gordon Hill, klasik müzik kayıt mühendisi Tony Faulkner, EMT stüdyo ekipmanları, Neumann mikrofonları ve Thorens üzerinde büyük emeği bulunan Frank Hirsch, Audiofon’un kurucusu, Harmonia Mundi Amerika’nın kayıt mühendisi ve Wilson Audio’nun satış direktörü Peter McGrath, Absolute Sound dergisi yazarlarından Paul Seydor, Sir Colin Davis, Nigel Kennedy, Stanley Kubrick, Sir David Lean, Sir Neville Marriner, Yehudi Menuhin, Ravi Shankar, Rod Stewart, Fish, Tina Turner, Seal, Quad Türkiye’den Hakan Burkut ve İzzet Kohen… Tüm bu insanları bir araya getiren ortak tutkunun ismi, Quad…

 

Her Quad sahibinin, ürünüyle haklı olarak gurur duyduğuna ve büyük bir sadakatle onu sevdiğine eminim. Quad ise, bu aşkın karşılığı olarak sizin yanınızdan ömür boyu ayrılmaz hatta çocuklarınıza bile kendisini anlatacak kadar uzun yaşar. Quad, diğer markaların aksine, yeni ürünlerini uzun aralıklarla piyasaya sürer; bu konuda son derece temkinli ve dikkatlidir.

 

Peki nasıl başladı Quad efsanesi? 3 Ekim 1916’da Londra’da doğan Peter James Walker, “ses” ile ilk kez altı yaşında tanışır. Evlerindeki telefonu kullanarak konser salonlarına bağlandıkları “Elektrofon” onun ilk arkadaşı olur. Günün birinde evlerine bir takım adamlar gelir ve elektrofonu alıp götürürler. Evde onun yerinde bir radyo durmaktadır artık. Yıl 1922, BBC artık telefonla konser yayını servisini kapatmış, radyodan yayın yapmaya başlamıştır. Evlerine gelen Cossor Melodymaker marka radyo Walker’ın ilk ilham kaynağı olur. 1934’de GEC’de akşam derslerine katılmaya başlar, amatör deneyimleriyle bilimsel araştırmalarını bir arada yürüten Walker, yaklaşık bir yıl kadar sonra “Akustik Üretim Şirketi”ni kurar. Henüz 18 yaşında ampliler üretmeye başlar. Hiç parası yoktur, 10 Pound’a aldığı materyallerden ürettiği amplileri 30 Pound’a satar. Babasının verdiği 200 Pound ise onun tek sermayesi olur. Walker ülkedeki tüm iyi satıcıları ziyaret etmeye başlar ve 30 W’luk amplisini tanıtır. Aldığı her siparişin önemini çok iyi bilmektedir, bir yandan da anons sistemleri üretimine başlamıştır. Savaş yıllarından hemen sonra Hi-Fi endüstrisinin gelişip büyümeye başlayacağını hissetmektedir Walker. 1949 yılına gelindiğinde firmasının ismi bellidir artık:  Quality Unit Amplifier Domestic veya kısaca QUAD…

 

Quad’ın tarihi, ses üretimi alanında kaydedilen büyük teknik başarılarla doludur. Hikâye, Quad 1 amplisiyle başlar. Peter Walker’ın 15 yıl boyunca üzerinde çalıştığı bu model, profesyonel ses üreticilerine yol gösteren bir ilki teşkil etmiştir. Bundan birkaç yıl sonra, 1953’te Quad II güç amplisiyle Kraliçe Elizabeth’den o yılın teknoloji ödülünü alır. Bu modeli ortaya çıkarmak, onun tam 18 yılını almıştır. Quad, üç yıl sonra, tam kapasiteli elektrostatik hoparlörü ESL-57’yi Hi-Fi dünyasına sunar. “Walker’ın küçük harikası” olarak adlandırılan ESL-57, dünyanın ilk elektrostatik hoparlörüdür. Tam 28 yıl boyunca, yapısında hiçbir değişiklik yapılmadan üretimi ve satışı devam eden ESL-57 dünya üzerindeki 54,000 adetlik satış rakamıyla her türlü övgünün üzerindedir. 1999 yılında Hi-Fi News dergisi, Quad ESL-57’yi, “Tüm zamanların en büyük Hi-Fi ürünü” olarak tanıtır. Quad, 1967’de ilk transistörlü amplileri olan “33 Kontrol Ünitesi” ve “33 Güç Amplisi”ni sunar, böylece üç kademeli çıkış kat ile ısıya dayanıklılık problemini de çözmüş olur. Bu ona 1969 yılında “Dizayn Kurulu” ödülünü kazandırır. Bir sonraki adım, 1975 yılındaki Quad 405 “Current Dumping” amplisidir. Bu olağanüstü ürünle 1978’de Kraliçeden bir teknoloji ödülü daha alır. Buna benzer daha pek çok prestijli ödülün sahibi olan Quad, 1981 yılında ESL-63’ü pazara sunar. Peter Walker bu modeli 1963’de geliştirmeye başladığı için modele bu ismi vermiştir. Quad ESL hoparlörleri bu modele birlikte tüm dünyada bir kez daha referans standardı olmuşlardır. 1993’te pazara sunduğu 77 serisi, tam entegre ve iki yollu kumanda teknolojisiyle “Avrupa’da Yılın Amplisi” ödülünü alır. Quad, elektrostatik hoparlör ürün hattını günümüzde ESL-988 ve ESL-989 modelleriyle sürdürmektedir.

 

Peter Walker, geleneksel hoparlör tasarımından farklı bir yaklaşımla ürettiği elektrostatik hoparlörler için, “Teorik olarak, bir hoparlör hava ile yakın temas halinde olmalıdır, sıradan hoparlörler ve yapıları ise buna müsait değildir” diyor. Koni tipi sürücüler ve manyetik alanda hareket eden sarımlara sahip olan hoparlörler kendi klasmanlarında hâlâ bir yarış içerisindeler. Oysa, elektrostatik hoparlörlerde ses üretimini insan saçının onda biri inceliğinde çok hafif bir diyafram üstlenmektedir. İletken materyalle kaplı olan bu diyafram eksi yüklüdür ve artı yüklü iki sabit elektrot arasında gerili bir şekilde durmaktadır. Ses sinyalinin dalga formunun çıkış ve inişlerinde elektrotlardaki yükün boyutu da değişmektedir. Yükün boyutu değiştikçe, diyafram elektrotlara yaklaşıp uzaklaşır. Diyaframın bu hareketi sonucunda ses üretimi gerçekleşir. Quad, ESL sistemiyle patentli bir çözüm sunmaktadır. Elektrostatik hoparlörlerin performansını artırmak ve sesin dairesel dağılımını sağlamak için, büyük bir elektrot yerine ortak merkezli halka şeklinde birkaç elektrot kullanmaktadır.

 

Günümüzde ESL-988, ESL-63 ile büyük bir benzerliğe sahip olsa da, bileşenlerin yüzde 90’ı yenilenmiştir. Bu serinin bir üst modeli olan ESL-989 ise iki ekstra elektrostatik panel ile üretilmiştir. Bu panellere her ne kadar “bas paneller” adı verilse de aslında tüm frekansları kapsamaktadırlar. Daha büyük hacimleri olduğu için, daha büyük bir hava hareketi sağlarken; alçak frekans çıkışını güçlendirip, orta frekans performansını da arttırıyorlar. Teorik olarak bu gelişme daha önceleri yalnızca Quad tarafından ele alınmış ve ilk defa ESL-989’da uygulamaya dönüştürülmüş. Bu arada hatırlatalım, elektrostatik hoparlörlerin çıkış güçleri Watt ile değil N/m2 (Metrekarede Newton) olarak ölçülmektedir. Bu değer, ESL-989’larda 2N/m2’dir; 86dB hassasiyete sahip olan bu hoparlörlerin empedansı ise 8 Ohm’dur.

 

Sizlere gelecek sayılarımızda Quad’ın diğer modelleri hakkında bilgi vermeye devam edeceğim. Sakın orijinal sese en yakın sesten vazgeçmeyin.

 

Ahu Ünalp

Andante Dergisi’nin 16. sayısında yayımlanmıştır.

Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate