Arama
Khomsa
Kategori DÜNYA
Yorumcu Anouar Brahem
Topluluk / Orkestra Richard Galliano, François Couturier, Jean Marc Larche, Bechir Selmi, Palle Danielsson, Jon Christensen
Firma ECM
Kayıt Yeri ve Tarihi Eylül 1994
Katalog No ECM1561
İçindekiler Comme un départ
L'infini jour
Souffle un vent de sable
Regard de mouette
Sur l'infini bleu
Claquent les voiles
Vague
E la nave va
AÏn ghazel
Khomsa
Seule
Nouvelle vague
En robe d'olivier
Des rayons et des ombres
Un sentier d'al
Tanıtımlar Anouar Brahem’in ud ile olan detaylı ve tutkulu ilişkisinin, Jan Garberek, Zakir Hussein veya John Surman gibi sanatçılar ile müziksel yatkınlığının, farkında olsanız bile hala nu naçizane virtüözün nelere kadir olabileceğini duymak sizi hayrete düşürecektir. “Khomsa” işte böyle bir albüm. Brahem bu çalışmasında kucağına yerleştirdiği yoldaşı ud ile akordeon, piyano, saksafon, viyolin, bas ve bateri inanılmaz bir ritimsel harmanlama içerisinde. Brahem bu çalışmasında sanatçı dostları Richard Galliano, Palle Danielsson, Jon Christensen, François Couturier, Jean Marc Larché ve Bechir Selmi ile birlikte Tunus’un 80’li ve 90’li yıllarındaki tiyatro ve sinema müziklerine sokuluyor. Bu kadar farklı kollardan gelen sanatçıların usta oldukları enstrümanların hepsinin birlikte ahenk içerisinde üretilen müziklerin kalitesi oldukça heyecan verici. Pek aşina olmadığımız bir özellik var bu albümde o da Brahem işin daha ağırlıkta beste tarafına kaymış ve bundan dolayı diğer albümlerinde olduğu üzere ud oldukça arka planda.

Yansıma anlamına gelen “Khomsa” kelimesinin tarihçesi eksi Mısır’a kadar dayanmakta. Hz. Musa Yahudilerin peygamberlik kabilinden gelen koruyucular tarafından fark edilmeleri için koyun kanı ile boyanmış el işaretinin her kapıya damgalanmasını istemiş. İşte bu damganın adı “Khomsa”.

“Khomsa” sanatçının arşivindeki en deneysel çalışma olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aşina olduğumuz tematik orta doğu hüzün ile beslenen ritimler burada batı enstrümanlarının katkısı ile daha cazsal normlara yelken açmış durumda. Elbette Brahem yine her şeyin ortasında ve bir yönetmen gibi her ritimde parmağı var. Albümün açılışından itibaren yeni bir atmosferde olduğunuzu hemen fark ediyorsunuz, zira denenen yenilikler var. Bu 16 yeniliğin içerisinde ‘Khomsa’, ‘Seule’, ‘Nouvelle Vague’ olarak isimlendirilenler en dikkat çekici ve tekrar tuşunu fazlasıyla hak edenler.

Zekeriya S. Şen // Tıkabasa Müzik // www.tikabasamuzik.com
Format 1 CD
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 64,90 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate