Arama
Intensive Care
Kategori POP
Yorumcu Robbie Williams
Çıkış Tarihi 2005
Firma EMI UMG Warner
Barkod 0094634370622
Katalog No 0094634370622
İçindekiler 1. Ghosts
2. Tripping
3. Make me pure
4. Spread Your Wings
5. Advertising Space
6. Please don't die
7. Your Gay Friend
8. Sin Sin Sin
9. Random Acts of Kindness
10. The trouble with you
11. A Place to crash
12. King of bloke and bird
Tanıtımlar CD + DVD

Mini Gangster Operası: Robbie Williams
Sürekli kişisel olarak protest halinde olan Robbie Williams, aslında çok akıllı ve kurnaz. Ne zaman gerekli bir değişikliğin olması gerektiğine karar verebilecek cesarette. Uzun dönem prodüktör koltuğunda oturan, bir önceki beş albümün ortak söz yazarı olan Guy Chambers ile parasal nedenlerden dolayı tatsız olarak yollarını ayıran sanatçı altıncı ve yeni albümü Intensive Care ile karşımızda. Arayı fazla soğutmadan Guy Chambers’dan boş kalan koltuğu Stephen Duffy ile dolduran Robbie Williams, hemen yeni parçalar için kollarını sıvamış. Böylece en uygun biçimde çılgın, başarılı solo kariyerinin ilk bölümüne tıpa koyarak, bu yeni albümü ile ikinci safhaya başlamış oldu.
Ancak Take That’ten sonra yaşadığı reenkarnasyona kıyasla bu yeni safha oldukça farklı. Take That sonrası paranın ve gençliğinin vermiş olduğu ego ile peş peşe beş albüm çıkartan sanatçı, bu albümleri boyunca müziğini popülerliğin en son sınır hattına kadar zorladı. Fakat Intensive Care albümünde Robbie Williams’ın otuzlu yaşlarına basmış olmasının olgunluğunu ve ağır başlılığını hissediyoruz. Bu albümde, nostaljik seksenli anıları, deneysellikle harmanlayan sanatçı, kendini popülerlikten başka sınırlara doğru sürüklemekte. Adeta popüler otobandan çıkıp kendine özgü tali bir yol yaratmaya çalışan bir araç gibi. Sonuçta Take That gibi bir erkek grubundan yavaş yavaş sıyrılıp kendine başarılı ve haklı bir yer edinen bu kişiliğin bu yeni yolda biraz daha ilerlemesi için izin vermeliyiz.
Duran Duran’nın eksi gitarcısı, şimdi Robbie Williams’ın yeni sağ kolu olan, Stephen Duffy bariz şekilde hissedilen seksenler esansını Intensive Care albümüne işlemiş. Yeni albüm Robbie Williams’a yakışır marş vari parçaların yanı sıra söylenmek isteneni daha iyi yansıtan yumuşak, ustaca yerleştirilmiş elektronik dokunuşlu bir yapıya sahip.
Intensive Care her Robbie Williams albümünde olduğu gibi zekâsal bakımdan kıvrak bir temele oturtulmuş. “Muzaffer olarak burada dikiliyorum” cümlesi ile bizleri karşılayan albümün ilk parçası Ghost’ta, Robbie Williams eski yoldaşına saman altından efendice ironik bir biçimde veda ediyor. Egosal niteliklerin hala izlerine rastlanan parçada gitar ve klavyelerin sakin uyumu iğneleyici bir ortam yaratıyor. Albümden çıkan ilk 45’lik Tripping, sıcak, kulüplere yakışacak güzellikte, pozitif melodiler ile yüklenmiş bir yeni nefes. Rahatlıkla alternatif unvanı verilebilecek, aynı zamanda dans sahnelerini inletebilecek bir parça olan Tripping, bayanları etkileyebilmek için Robbie Williams’ın derisine kadar soyunduğu Rock DJ parçası ile az/da olsa benzerlikler taşımakta. Make Me Pure parçası sanatçının kendi popülerliği ile dalga geçtiği, küçümser, göndermesel bir balad. Nostaljik, biyografik bir aşk birleşmesi üzerine yapılandırılan Spread Your Wings parçası, tam duygusallık şahdamarına hitap eden türden. The Trouble With Me parçası ise arzusuz aşk üzerine yazılmış albümün Tripping’den sonra dikkat çeken en kuvvetli parçalarından birisi.(out)
Hem hayranlarını, hem de Amerika’da artık patlamasını bekleyen müzik şirketini memnun etmeye çalışan Robbie Williams, bundan dolayı yeni çalışmasında daha emin adımlar atmaya çalışmış. Amerika’daki genç müzik kitlesinin favorilerinden birisi olan yavaş rock melodileri içeren pop parçaların dikkat çekecek kadar ağırlıkta olduğu Intensive Care albümü ister istemez EMI’nin istediği yöne biraz daha yakın. Ne de olsa parayı ödeyen düdüğü çalıyor.
Intensive Care yeni bir yön ve ses sentezini temsil ediyor olmasına rağmen, Robbie Williams’ın alışkın olduğumuz holigan, saygısız ve yaratıcı kişiliğinden ancak kırıntılar taşımakta. Amerika’yı fethetmeyi amaçlayan Robbie Williams gölgeler arasında bıraktığı argo kişiliği ile bunu biraz zor başaracak gibi. Öncelikle müzik ve performans bakımından Duffy ve Robbie’nin birlikte daha fazla ekmek yemeleri gerekmekte. Aralarından ancak gerekli olan dengeyi sağladıktan sonra bir şeyleri fethetmeye aday olabilirler. Aybaşında ülkemizde de çıkan Intensive Care, pop’un güçlü bedeni içinde yavaş yavaş yeni atmaya başlayan dinlenmesi keyifli, ancak içi boş bir yürek gibi. Zamanla bu yüreğin daha sağlıklı ve hızlı atmasını umut ediyorum çünkü burada cidden yaşaması ve büyümesi gereken bir yenilik var. Sadece biracık sabır...

Zekeriya S. Şen //Birgün Gazetesi 28 Kasım 2005
Format 2 CD
Yorumlarınız
Yorum yazmak için lütfen üye olun
Fiyatı 49,90 TL (KDV Dahil)
 
Lütfen Kullanıcı Girişi Yapınız
Kullanıcı Girişi
- Yeni Üye Ol
- Şifremi Unuttum
Beni Hatırla
   
Gizlilik İlkesi & Yardım
Mikrop Gramofon
Akçaağaç Sokak No:1/1A Acıbadem/İstanbul
Tel : +90 216 545 0386
GSM : +90 532 343 9328
Fax : +90 216 326 3920
Email : info@mikropgramofon.com

(C) Tüm Hakları saklıdır. 2005, Mikrop Gramofon
Designed by Kalmera.net
Trusted SSL Certificate